PGD Dolič Šentflorjan
DOLIČ ŠENTFLORJAN
- Gornji Dolič 38a, 2382 Mislinja
- 070 828 903
- pgd.dolic@gmail.com
- Pgd Dolič-šentflorjan
PGD Dolič-Šentflorjan je humanitarna in neprofitna organizacija, ki prostovoljno vključuje občane, ki želijo aktivno sodelovati pri razvoju gasilstva, preventivni in operativni dejavnosti pomoči sočloveku v primeru požara oz. druge nesreče.
Boris Kuzman
Predsednik
David Javornik
Namestnik predsednika
Samo Šuligoj
Tajnik
Matej Sešel
Poveljnik
Rok Ramšak
Namestnik poveljnika
Miran Balant
Podpoveljnik
Kategorija: II.
Oprema: GVC 16/25, GVGP-1, GVM-1
PGD Mislinja
MISLINJA
Prostovoljna gasilska četa Mislinje je bila uradno ustanovljena in registrirana pri Občini Mislinja in Okrajni župi Slovenj Gradcu, julija leta 1903. V občini smo osrednje gasilsko društvo in smo razvrščeni v 3. kategorijo.
Miha Borovnik
Predsednik
Simon Tašič
Namestnik predsednika
Lidija Krenker
Tajnica
Stanislav Sešel
Poveljnik
Boštjan Klemenc
Namestnik poveljnika
Rok Lubej
Podpoveljnik
Kategorija: III.
Oprema: GVC 16/25, GVGP-1, GVM-1, PV-1
Ob velikem požaru 10. maja leta 1903, ko je gorela Cerkvena ulica v Slovenj Gradcu, da bi se obvarovalo veliki del mesta, so poklicali na pomoč Pergerjevo »požarno brambo« gasilsko četo žage Mislinja, katera je v glavnem skrbela za požarno varnost industrijca Pergerje in ožji del Mislinje. V akciji je bila požarna bramba z batno črpalko, v katero je bilo potrebno dolivati vodo.
Ob velikem požaru 10. maja leta 1903, ko je gorela Cerkvena ulica v Slovenj Gradcu, da bi se obvarovalo veliki del mesta, so poklicali na pomoč Pergerjevo »požarno brambo« gasilsko četo žage Mislinja, katera je v glavnem skrbela za požarno varnost industrijca Pergerje in ožji del Mislinje. V akciji je bila požarna bramba z batno črpalko, v katero je bilo potrebno dolivati vodo.
Po tem velikem požaru v Slovenj Gradcu je bila podana pobuda Okrajne gasilske župe Slovenj Gradec in Občine Mislinja, da se na tem območju ustanovi PGČ Mislinja. Takratni župan Občine Mislinja Franc Planinšec (p.d. Peter), je sklical ustanovni občni zbor »požarne brambe«. Poleg navedenih delavcev žage so bili prisotni tudi obrtniki, gostilničarji in drugih poklicev iz Mislinje in Šentilja. To so bili Aberšek, Jaš, Lengeršek, Purhat, Rozman, Splihal, Škof, itd.
Na občnem zboru julija leta 1903 je bil za načelnika – predsednika izvoljen Franc Planinšec in ostalo vodstvo čete.
Leseni gasilski dom (požarna uta) je bila v bližini žage Mislinja. Takoj je bila nabavljena batna črpalka z letnico 1890 in nov vprežni voz platoner, nekaj cevi. Batna črpalka je sedaj obnovljena v našem gasilskem muzeju. Od leta 1903 do 1914 je četa delovala za takratne razmere zelo dobro. Od leta 1906 se je začel uporabljati gasilki pozdrav »Zdravo«.
Med prvo svetovno vojno je gasilska četa delovala zelo oslabljena in samo s starejšimi člani, ki niso bili vpoklicani v vojsko, veliko članov se ni vrnilo domov. Leta 1919 je društvo začelo ponovno delovati in širiti članstvo. Tako, da je bil sprejet sklep, da se postavi gasilski dom v Šentilju pri cerkvici Ahac. Društvo je dobro delovalo od leta 1921 do leta 1938, vendar je prevladovalo članstvo iz Mislinje, kar je zaprosilo industrijca dr. Pergerje za parcelo za gradnjo gasilskega doma, saj smo dobili na razpolago gozdno železnico, konje in material. Vsak član društva je moral napraviti 25 kom betonskih kvader. In se je z prostovoljnim delom postavil gasilski dom, na tem mestu, kjer še danes stoji, seveda dvakrat obnovljen in povečan. Dobili smo tudi novo motorno brizgalno »ILO« leta 1938, prvi orodni avtomobil pa leta 1966.
Po končani drugi svetovni vojni je bilo društvo zelo oropano, brez vseh uniform, voza za članstvo, raznega orodja in opreme. Po osvoboditvi smo se začeli ponovno opremljati z orodjem in opremo. Tako, da smo leta 1953 praznovali 50. obletnico delovanja društva. Razvili smo nov gasilski prapor z veliko parado in vrtno veselico. Leta 2003 smo praznovali 100. obletnico obstoja društva z veliko parado, prevzeli novo gasilsko avtocisterno, imamo pa tudi orodni voz in komandni voz in sodobno orodje in opremo.
PGD Dovže
DOVŽE
PGD Turiška vas
TURIŠKA VAS
Dimitrij Klemenc
Predsednik
David Pungartnik
Namestnik predsednika
Monika Klemenc
Tajnik
Štefan Lavre
Poveljnik
Primož Borovnik
Namestnik poveljnika
Mitja Pungartnik
Podpoveljnik
Kategorija: I.
Oprema: GVC 16/15, GVM-1
RAZVOJ PGD TURIŠKA VAS OD 1927 DO 2007
PDG Turiška vas oz. takrat požarna bramba je bila ustanovljena leta 1927, z enajstimi ustanovnimi člani in z namenom požarne pomoči kmetom v Turiški vasi in sosednjih zaselkih. Banjska uprava v Ljubljani je izdala Dovoljenje za ustanovitev gasilske obrambe v Turiški vasi, Občinska gasilska župa v Slovenj Gradcu pa jim je pripravila Pravila za ustanovitev in delovanje društva.
RAZVOJ PGD TURIŠKA VAS OD 1927 DO 2007
PDG Turiška vas oz. takrat požarna bramba je bila ustanovljena leta 1927, z enajstimi ustanovnimi člani in z namenom požarne pomoči kmetom v Turiški vasi in sosednjih zaselkih. Banjska uprava v Ljubljani je izdala Dovoljenje za ustanovitev gasilske obrambe v Turiški vasi, Občinska gasilska župa v Slovenj Gradcu pa jim je pripravila Pravila za ustanovitev in delovanje društva.
Jeseni 1928 so na slovesnem uradnem ustanovnem zboru izbrali prvega predsednika Avgusta Pogorevčnika in blagajnika Franca Slepca, ki je kasneje opravljal nalogo poveljnika. Marovšekova družina je podarila namensko zemljišče ob reki Mislinji, na katerem so v letih 1928/29 s prostovoljnimi prispevki v materialu in delu postavili prvi leseni gasilski dom. Ob koncu leta 1929 so od sedanje PGD Muta kupili rabljeno ročno brizgalno in nekaj cevi, s čimer so bili izpolnjeni pogoji za začetek humanega prostovoljnega gasilstva v primeru požarne nesreče. Članstvo se je hitro večalo, saj so bili krajani Turiške vasi in gasilci že od začetka eno. Gasilci so ob požarih in v primeru naravnih nesreč pomagali v domačem kraju in tudi v sosednjih zaselkih. Alarmiranje je bilo z gasilskim rogom, ki je bil slišen precej daleč.
Dobro desetletje do druge svetovne vojne je minilo v urejanju doma in okolice, pomoči bližnjim, vajah, tehničnih izboljšavah pri gašenju požarov, pridobivanju članstva in nakupu prvih preprostih uniform. V blagajni se je nabral lep kupček prostovoljnih prispevkov, ki so bili namenjeni uresničevanju gasilskih želja. Žal je izbruhnila vojna.
Okupator je ob vdoru na naša tla oropal društveno blagajno, odnesel celoten arhiv in del inventarja. Ohranili so se le redki zapisi, ki so se v letih bolj ali manj porazgubili. Enega izmed dragocenih zapisov iz leta 1936 je pri rušenju starega gasilskega doma našel Jože Perše, ga shranil in ga ob tem visokem jubileju želi predstaviti krajanom.
Društvo je vse do konca vojne životarilo, saj se je velik del članov aktivno vključil v narodnoosvobodilno borbo, padlo pa je tudi osem aktivnih članov. Po osvoboditvi se je v društvo včlanila mlajša generacija, ki je društvu dala nov elan. Kupili so rabljeno motorno brizgalno Rosenbauer, gasilski voz s konjsko vprego, cevi in drugo opremo ter električno sireno. 21. avgusta 1955 je društvo razvilo prvi gasilski prapor.
Še v istem letu so pričeli z adaptacijo nekdanjega »frontnega kotička«, ki je stal na lokaciji današnjega gasilskega doma. V objektu so uredili orodišče in prostore za sestanke ter družabno in kulturno življenje krajanov. Leta 1966 so kupili rabljeno terensko vozilo, ki ga je leta 1968 zamenjalo novo orodno vozilo IMV. Za dostojno počastitev 45-letnice obstoja društva so leta 1972 poskrbeli s krstom nove motorne brizgalne Rosenbauer. Slovesno je bilo tudi praznovanje 50-letnice društva 14. avgusta 1977, za kar so zgledno prepleskali gasilski dom in uredili njegovo okolico. Vozni park je popestrilo terensko vozilo VAZ, leta 1984 pa je bilo predano svojemu namenu še orodno vozilo TAM 75-T.
Dotrajanost in prostorska stiska starega gasilskega doma sta pripomogla k sklepu o novogradnji večnamenskega doma, ki je bil sprejet na občnem zboru društva leta 1985. Svečana otvoritev doma, ki je bil zgrajen s prostovoljnimi prispevki in delom krajanov, je bila 23. julija 1988.
Leta 1990 je bila od PGD Slovenj Gradec kupljena rabljena avtocisterna, ki je bila po temeljiti obnovi 15. septembra 1991 svečano predana v uporabo. Leta 1995 smo z denarno pomočjo OGZ Slovenj Gradec staro motorno brizgalno zamenjali z novo znamke Ziegler. V letu 1996 smo v vse prostore gasilskega doma napeljali centralno ogrevanje in opravili manjša popravila ter se pričeli pripravljati na nov jubilej v delovanju društva. Ob 70-letnici društva smo razvili nov prapor, ki je bil kot vse drugo kupljen s sredstvi donatorjev in prostovoljnimi prispevki krajanov.
Dotrajanost stare avtocisterne »cize« in spreminjanje požarnega okoliša iz vaškega v območje z obrtniškimi delavnicami in manjšimi ali srednje velikimi podjetji z najrazličnejšimi dejavnostmi sta botrovala ponovni akciji zbiranja sredstev za nakup nove avtocisterne. V letu 2002 je bilo svojemu namenu predano novo, sodobno nadgrajeno kombinirano gasilsko vozilo MAN GVC16/15, s katerim smo počastili tudi praznovanje 75-letnice obstoja društva.
Spreminjanje požarnega okoliša, nova gasilska tehnika in zahteve pravil gasilske službe so spodbudili voljo in željo po izobraževanju ter usposabljanju na različnih gasilskih področjih. Iz leta v leto je naraščalo število članov, predvsem mladih, ki so se pridno vključevali v tekmovalne dejavnosti in v krog operativnih gasilcev. Starejši člani so se organizirali v desetino veteranov, kasneje pa se jim je pridružila še desetina veterank.
Vsakoletno tekmovanje in vrtna veselica sta postala tradicionalna, obudilo se je praznovanje praznika sv. Florjana, za druženje pa je bilo poskrbljeno z vsakoletnim piknikom, na katerega so vabljeni tudi krajani.
Za praznovanje 80-letnice delovanja društva je gasilski dom pridobil novo podobo, streho, stavbno pohištvo in fasado. Praznovanja se je poleg funkcionarjev Gasilske zveza Mislinjske doline in Mestne občine Slovenj Gradec udeležilo tudi veliko število uniformiranih gasilcev v paradi.
PREGLED DOGODKOV IN DEJAVNOSTI V LETIH 2007–2020
Nove pridobitve:
gasilsko vozilo za prevoz moštva GVM-1 Renault Trafic (2008),
kip svetega Florjana (2008),
gasilska prikolica za prevoz orodja in motorne brizgalne (2009),
adaptacija in dograditev brunarice (2011),
motorna brizgalna Magirus (2012),
namestitev defibrilatorja (AED) (2014),
zunanja razstavna vitrina (2017).
obnova dvorane (2019)
novo gasilsko vozilo za prevoz moštva GVM-1 Renault Master (2019)
- Pot nas je vodila najprej do Rudnika Mežica. Opremljeni s čelado in rudarsko svetilko smo se s pravim rudarskim vlakom odpravili proti osrčju rudnika. Pot smo nadaljevali do Gasilske enote […]
- Danes smo se z ekipo mladincev udeležili 16.regijske orientacije v Vuzenici. Ekipa je dosegla odlično 2.mesto in so si tako priborili tekmovalno mesto na državnem nivoju, ki bo potekalo v […]
- V petek smo se z dvema ekipama pionirjev in tremi ekipami mladincev udeležili gasilskega tekmovanja v orientaciji GZMD v organizaciji PGD Stari trg. Pionirji so dosegli 7. in 11. mesto. […]
- Danes smo bili ob 15:30 aktivirani: “PODRTO DREVO GLAVNA CESTA PROTI MISLINJI.” Izvozili smo z GVC-1 in 5 člani posadke, kjer smo razžagali in odstranili podrta drevesa s ceste, ter […]
- Udeležili smo se sprejemov zlate olimpijske prvakinje Janje v Mestni občini Slovenj Gradec in tudi v njenem domačem kraju Šmartnu.
- Včeraj zvečer smo bili alarmirani na požar gospodarskega poslopja. S pomočjo PGD Golavabuka , PGD Šmartno pri Slovenj Gradcu , PGD Podgorje in PGD Slovenj Gradec smo požar pogasili. Iz […]
- Na lokalni in kolesarski cesti smo odstranili 3 podrta drevesa, sodelovali smo s 5 operativci in GVC 16/15.
- Gasilci PGD Turiška vas smo posrtedovali na več lokacijah ob vetrolomu z GVC 16/15 in GVM-1 ter 8 operativci.
- Ob današnjem neurju smo posredovali na 4 štirih lokacijah. Črpali smo vodo, nameščali protipoplavne vreče in odstranili drevo, ki je zaprlo lokalno cesto.
- V Mislinjski Dobravi je občan zaradi pika ose izgubil zavest. Gasilci PGD Turiška vas smo mu nudili prvo pomoč do prihoda reševalcev.
PGD Golavabuka
GOLAVABUKA
Ivan Žužel
Predsednik
Danilo Knap
Namestnik predsednika
Irena Kotnik
Tajnica
Marko Šotl
Poveljnik
Tilen Lužnik
Namestnik poveljnika
Matic Knap
Podpoveljnik
Kategorija: I.
Oprema: AC 16/70, GVM-1
Prostovoljno gasilsko društvo Golavabuka je bilo ustanovljeno 10. marca 1929. Ustanovni občni zbor je bil tega dne v Tomaški vasi pri Ivanu Zormanu – Krbelu.
Kot je razbrati iz zapisnika se je zbralo enaindvajset ustanovnih članov, štirje podporni člani in dva zastopnika slovenjgraške gasilske župe: Lepold Kovač in Franjo Cajnko (oba je občni zbor zaradi njunega denarnega prispevka razglasil za ustanovna člana).
Prostovoljno gasilsko društvo Golavabuka je bilo ustanovljeno 10. marca 1929. Ustanovni občni zbor je bil tega dne v Tomaški vasi pri Ivanu Zormanu – Krbelu.
Kot je razbrati iz zapisnika se je zbralo enaindvajset ustanovnih članov, štirje podporni člani in dva zastopnika slovenjgraške gasilske župe: Lepold Kovač in Franjo Cajnko (oba je občni zbor zaradi njunega denarnega prispevka razglasil za ustanovna člana). Na temelju pomanjkljivega seznama ustanovnih in podpornih članov (sestavljen je bil kasneje) in ob primerjanju seznama funkcionarjev v ustanovnem zapisniku, je bilo ugotovljeno, da so se zbora udeležili: Anton Hriberšek, Ivan Hriberšek, Ferdo Hriberšek, Ivan Kac, Ivan Lavre, Ivan Lavre (Erc), Ferdinand Lavre, Valentin Lavre, Alekš Marzel, Ivan Marzel, Josip Marzel, Alojz Mozar, Josip Novak, Franc Pogorevc, Franc Razdevšek, Franc Slemenik, Franc Slemenik ml., Martin Slemenik, Martin Slemenik (železničar) Franc Štaleker, Ivan Štaleker, Jakob Štaleker, Alojzija Zorman, Ivan Zorman (Sorman) in Mihael Zorman.
Sklepi občnega zbora so bili konkretni: postaviti gasilski dom ter zavzeto poiskati možnosti za nakup motorne brizgalne in ustrezne opreme. Temeljna naloga je vsekakor bila postavitev gasilskega doma: kmetje so dali les, drugi so prispevali prostovoljni »kuluk« (udarniško delo) – in že sredi poletja so uspeli postaviti dom, manjše leseno poslopje v Tomaške vasi, kjer še zdaj stoji dozidana stavba, ki jo je društvo kasneje zaradi selitve prodalo.
Društvo se je vzdrževalo samo, še več, plačevalo je celo članarino gasilski župi. Glavni viri: zbiranje lesa, članarina, prostovoljno delo. Ker pa so bile potrebe večje, predvsem, ko je društvo začelo kupovati gasilsko opremo, je bilo potrebno poiskati še druge možnosti: največ so dajale veselice in tombole, pa tudi izkupiček iger je kar nekaj dal. Imeli so namreč svojo gledališko skupino, ki je nastopala doma in gostovala tudi drugje, igrali so večinoma pod kozolci ali pa kar na prostem.
7. septembra 1930 je bilo v Tomaški vasi slovesno: blagoslovili so motorno brizgalno in gasilski dom. Pravi ljudski praznik je bil to. Postavili so mlaje in streljali z možnarjem. Prejšnji večer so zagoreli kresovi po golavabuških hribih. Vaščane je zjutraj prebudila budnica. Popoldne sta bili okrožna gasilska vaja in veselica.
Tako je društvo na ustanovnem občnem zboru zastavljene naloge uresničilo v slabem poldrugem letu.
V naslednjih letih je posvečal odbor pozornost pridobivanju novih članov, kupili so voz za prevoz brizgalne in moštva ter paradne in delovne uniforme. In tako je društvo aktivno delovalo vse do druge svetovne vojne, ko je življenje društva zamrlo: Nemci so zaplenili gasilske uniforme in zasegli opremo in dom. Samo članice samaritanske desetine so bile aktivne in tajno pomagale ljudem v stiski.
Po vojni so nekateri ustanovni člani delo društva obnovili. Prvi povojni odbor je bil izvoljen na občnem zboru prostovoljne gasilske čete Golavabuka, 3. novembra 1946, pri Ercu.
Odbor je čakalo veliko težav: obnoviti je bilo treba razpadajoči dom in ponovno opremiti operativno skupino, usposobiti mlade ljudi za gasilske naloge, zbrati potreben denar. Spet so se zagnano in požrtvovalno lotili dela in tako je društvo ponovno oživelo, delalo in se razvijalo naprej.
V letih 1966 do 1968 so stari leseni dom pozidali in pokrili, dozidali stolp in namestili sireno. Razen garaže in orodišča je bila pomembna pridobitev manjša dvorana. Dom je postal kulturno in družabno središče Tomaške vasi in Golavabuke.
Pomembno prelomnico predstavlja leto 1989, ko se je gasilski dom preselil na nekdanjo železniško postajo Turiška vas: gasilsko društvo je poslopje povečalo, dogradilo, preuredilo in razširilo ter tako pridobilo prostornejši in lep gasilski dom: z velikimi garažami, prostorom za opremo, predvsem pa veliko in prijetno dvorano, ki lahko sprejme tudi do 500 ljudi. Ta pridobitev je bila okronana s praznovanjem 60 obletnice društva.
Tudi v naslednjih letih so bili v društvu aktivni in ves čas poleg svojega osnovnega poslanstva, ki obsega preventivno delovanje in ukrepanje ob raznih nesrečah, še naprej skrbeli za posodabljanje gasilskega doma, za ureditev okolice, za modernizacijo gasilske opreme, predvsem pa za neprestano izobraževanje in usposabljanje svojih operativnih enot.
Velik ponos društvu so tekmovalne enote: iz leta v leto sestavijo po več ekip, ki merijo svoje moči na občinskem, regijskem in tudi državnem nivoju. Tradicija se nadaljuje: v družinah, kjer so bili gasilci dedki, so nadaljevali očetje ali mame, sedaj so aktivni otroci in že vnuki.
Skozi vsa leta se izpopolnjuje in dokupuje gasilska oprema, s katero so gasilci lahko kos vedno zahtevnejšim nalogam. Danes ima društvo gasilsko cisterno, orodni avtomobil in motorno brizgalno Rosenbauer Fox, ki je bila nabavljena leta 2001.
Pomembna pridobitev je bilo asfaltiranje cestnega priključka in površin pred gasilskim domom. To je bilo leta 1999 in od takrat dalje lahko operativne enote vadijo na svojem terenu, v urejenih razmerah, prostor pred gasilskim domom pa je primeren za organiziranje različnih prireditev. Da bi le te lahko bile tudi ob nestabilnem vremenu, so v društvu začeli razmišljati o nabavi lastnega šotora in to idejo leta 2005 tudi realizirali.
Pa ne samo to, izdelali so tudi gasilske mize, klopi in šank, tako da je za organizacijo prireditev sedaj vse nared. Seveda je z vsem tem nastal problem, kam to pospraviti. Zopet je bilo potrebno v akcijo in leta 2008, so ob gasilskem domu postavili še večnamenski objekt za opremo ter orodje za tekmovanje.
In – ker se je začelo približevati praznovanje 80 obletnice, so v društvu sklenili, da do tega jubileja obnovijo dom, ki ga je v teh letih že načel zob časa. Tako so zamenjali streho, okna in vrata, obnovili dvorano, garažo in prebelili vse prostore, ter s prenovljeno fasado, domu dali nov lepši izgled.
Tako je bilo pred 80 leti in tako je danes: brez prostovoljnega dela, sloge in dobre volje gasilcev, krajanov in seveda posameznikov, ki to kolo vrtijo, teh podvigov ne bi bilo mogoče napraviti. Spremenil se je le sistem financiranja, tako da del finančnih sredstev društvo sedaj pridobi kot dotacijo, še vedno pa glavnino sredstev zbere društvo s prostovoljnimi prispevki in lastnim delom. Delo gasilcev je še vedno brezplačno, potrebna je le dobra volja, veliko srce in velik pogum. Prav tega pa Golavabuškim gasilcem ne manjka.
PGD Šmartno pri Slovenj Gradcu
ŠMARTNO PRI SLOVENJ GRADCU
“Pomagaj bližnjemu v nesreči” je geslo, ki je bilo zapisano leta 1881 v Šmartnem, ko so takrat živeči Šmarčani ustanovili gasilsko društvo.
Albert Gradišnik
Predsednik
Martin Cokan
Namestnik predsednika
Marjetka Gradišnik
Tajnica
Boštjan Aber
Poveljnik
Matej Gradišnik
Namestnik poveljnika
Blaž Gašper
Podpoveljnik
Kategorija: II.
Oprema: GVC 16/25, GVM-1
PGD Legen
LEGEN
PGD Pameče Troblje
PAMEČE TROBLJE
PGD Slovenj Gradec
SLOVENJ GRADEC
PGD Slovenj gradec je osrednja enota MO Slovenj Gradec IV. kategorije. Od 10.5.2011 je tudi Enota širšega pomena: opravlja naloge reševanja na cestah in naloge reševanja nesreč z nevarnimi snovmi v MO Slovenj Gradec in Občini Mislinja.
Sašo Matves
Predsednik
Drago Križovnik
Namestnik predsednika
Timotej Popič
Tajnik
Gregor Borovnik
Poveljnik
Vlado Ambrož
Namestnik poveljnika
Tomaž Garmuš
Kategorija: IV.
Število operativnih članov: 54
Oprema: PV-1, ALK 23/12, GVC 24/50, GVC 16/25, TRV-2D, TRV-1, GVM-1
Zgodovina gasilstva v Sloveniji ima že več kot 140 letno tradicijo. Ljudje se združujejo v gasilskih društvih, da bi učinkoviteje pomagali pri požarih in raznih drugih naravnih nesrečah, ki prizadenejo ljudi. Tudi v Slovenj Gradcu se je razvoj gasilstva začel pred 140 leti,kar je nanesel slučaj, zelo velik požar v centru mesta, ker so bile zgradbe predvsem lesene se je požar zelo hitro širil in nastala je velika materialna škoda. Da bi prizadetim ljudem čim prej pomagali in olajšali izgube, je deželna vlada dovolila izbirati denar in materialne prispevke. Po tem požaru se je mesto obnovilo in polepšalo, novo podobo pa je dobila tudi pogorela cerkev.
Zgodovina gasilstva v Sloveniji ima že več kot 140 letno tradicijo. Ljudje se združujejo v gasilskih društvih, da bi učinkoviteje pomagali pri požarih in raznih drugih naravnih nesrečah, ki prizadenejo ljudi. Tudi v Slovenj Gradcu se je razvoj gasilstva začel pred 140 leti,kar je nanesel slučaj, zelo velik požar v centru mesta, ker so bile zgradbe predvsem lesene se je požar zelo hitro širil in nastala je velika materialna škoda. Da bi prizadetim ljudem čim prej pomagali in olajšali izgube, je deželna vlada dovolila izbirati denar in materialne prispevke. Po tem požaru se je mesto obnovilo in polepšalo, novo podobo pa je dobila tudi pogorela cerkev.
Nabiralna akcija je bila zelo uspešna, tako da so lahko z ostankom denarja kupili barvno sliko svetega Florjana, zaščitnika gasilcev na kateri je točen datum požara. Slika je vgrajena nad desnim starinskim oltarjem v župnijski cerkvi Sv. Elizabete.
Po tem času so se zbrali mestni veljaki: lekarnar KOLARIČ, izdelovalec sveč GUNTHER in pivovarja FRANC in ADOLF BOUVIERA in so leta 1867 ustanovili gasilsko društvo. Deželna vlada na Dunaju je z odločbo potrdila ustanovitev šele leta 1872, kar je uradni začetek delovanja Gasilskega društva Slovenj Gradec.
Mestni svet je društvu dodelil poslopje nekdanje mrtvašnice katerega so obnovili in dogradili sušilni stolp. Od ustanovitve dalje se je društvo razvijalo in opravljalo svoje naloge. Najslabši časi za društvo so bili pred in med prvo svetovno vojno, kajti poveljevanje je bilo v nemškem jeziku, večina članov je bilo vpoklicanih v vojsko in le malo se jih je vrnilo. Po prvi svetovni vojni se je društvo reorganiziralo; poveljevati so začeli v slovenščini in vse vodilne funkcije so prevzeli Slovenci – domačini.
Iz dokumentacije je razvidno, da so bili društveni načelniki od ustanovitve naprej sledeči:
Kaligalič ( 1872 – 1873 ), dr. Tomšak ( 11873 -1899 ), Avgust Unger (1899 – 1921), Jože Druškovič (1921 – 1923 ), Franjo Canjko ( 1923- 1931) in dr. Leopold Kopač (1931- 1938).
Leta 1932 je društvo praznovalo 60 obletnico, za to obletnico je društvo dobilo novi gasilski prapor, ki mu je botrovala g. Vošnjakova in motorno brizgalno Rosenbauer, ki ji je botrovala g. Pernat. Leta 1930 je imela Jugoslovanska gasilska zveza Ljubljana 39 gasilskih Žup in 675 gasilskih društev, med katerimi je bilo tudi GD Slovenj Gradec. V organizaciji Župe sta sodelovala tudi LEOPOLD KOPAČ in VINKO STOPAR iz Slovenj Gradca. Pod načelstvom Leopolda Kopača in zbranega odbora je društvo od 4. do 8. avgusta 1937 proslavljalo tudi 65. obletnico obstoja. Na proslavi je gasilsko društvo prejelo prvi avtomobil, blagoslovil ga je župnik farne cerkve z besedami; naj dolga leta služi svojemu namenu in naj srečno prevaža gasilce na njihovi humani poti. V tem času se je že močno kazal pritisk nemčurstva, kulturbundovcev in petokolonašev, ki so nasprotovali gasilski manifestaciji in z zavistjo opazovali delo organizacij.
V letih 1938 do1941 je prišlo do hudih trenj med Slovenci in Nemškutarji. Leta 1939 je bil posebni občni zbor na katerem so Slovenci samo z dvema glasovoma večine zmagala na tajnih volitvah. Izvoljeni odbor so predstavljali: predsednik: dr. ČERNE poveljnik IVAN ŠTUMBERGER, tajnik IVAN KAC, blagajnik VEKOSLAV VIBORNY. Odborniki so bili: VINKO JANUŠKA, IVAN ŠTRUC, JAKA TIŠLER, JAKA KRIŽAJ,ALOJZ KRAJNC, IVAN GRANDA, MIROSLAV FEIR, VEKOSLAV RATER in ANTON DEBELAK. Pritisk nemčutarstva se je vedno bolj stopnjeval in udejanil leta 1941, ko so prispele nemške kolone in takoj zasedle gasilski dom in nagnale vse kar je bilo slovenskega v tem društvu, ter na stolp izobesili Nemško zastavo.
Po vojni že leta 1945 v decembru mesecu je mesto predsednika prevzel Anton Krofel, mesto poveljnika pa Ivan Štumberger. Organizirala sta občni zbor na katerem je bilo zelo veliko starih članov in tudi nekaj mladine. Prevzeli so dom s celotno opremo le avto so odpeljali četniki. Izgubo je takoj nadomestil JOŽE ROJC ki je društvu podaril drug avto in motorno brizgalno. Da bi se društvo nemoteno širilo so že pred praznovanjem 80-letnice začeli razmišljati o gradnji novega gasilskega doma. Sklep o gradnji je bil sprejet tudi na občnem zboru leta 1951.
Čas je neizmerno hitro tekel, sklep o novem gasilskem domu pa se ni in ni mogel realizirati. Leta 1957 je bil sklican izredni občni zbor, na katerem je poveljstvo operative prevzel Anton Svetec iz šole v Medvodah pa so se vrnili: Oskar Beliš,Vinko Razgoršek in Karel Gros. Društvo je zaživelo in 13. julija 1960 so sklicali izredno sejo, na kateri so imenovali gradbeni odbor in pododbor za gradnjo. Širšemu odboru je predsedoval Jože Pučko, podpredsednik je bil Oto Sekavčnik, člani pa so bili:Štefan Stravnik, Jože Verbič, Bojan Debelak, Franc Lušenc, Franc Dokskobler, Franjo Savinek, Ferdo Mali, Jože Rojc in Jože Magdič. Vsi člani odbora in pododbora so prevzeli naloge za zbiranje dokumentacije za začetek gradnje. Leta 1962 so na 90. obletnici postavili temeljni kamen za nove gasilske garaže, delo je uspešno steklo, sedanji gasilski dom pa je današnjo podobo dobil v poznejših letih. Sproti z gradnjo pa se je pridobivala tehnična in zaščitna oprema. Društvo si je iz leta v leto zadajalo zahtevne naloge, ki jih je uspešno uresničevalo. Ena glavnih nalog je bila razširitev dejavnosti, tako se je število članov zelo dvignilo med njimi je bilo veliko žena in mladine. Člane, ki so se vključili v gasilske vrste je bilo treba tudi izobraziti zato je društvo poskrbelo za izobraževanje le-teh. Ves čas je društvo skrbelo za strokovno usposabljanje članov in članic, nabavo gasilskega orodja prevoznih sredstev, zaščitne opreme in opreme za reševanje.
Dobro delo, organiziranost in zadostno število članov nas je pripeljalo do IV. kategorije društva in osrednje enote, to pa je od društva zahtevalo še boljšo organiziranost, aktivno delo in stalno pripravljenost. Društvo je dobro organizirano in pripravljeno to se vidi iz podatkov, da smo vedno bolj pripravljeni, tako po opremi kot usposobljenosti operativnih članov, število članov se veča, predvsem pa smo ponosni na mlajše člane (pionirje-ke in mladince-ke), ki jih imamo vedno več. Naši podatki niso samo prazne besede, saj vam bom postregla s podatkom, ki nas uvršča še v zahtevnejšo kategorijo gasilskega društva, saj smo 24. marca 2011 dobili še koncesijo za reševanje ob nesrečah v cestnem prometu, industriji ter drugih nesrečah ki so prisotne nevarne snovi na območju Mestne občine Slovenj Gradec in občine Mislinja. Sedaj smo enota posebnega pomena, zato moramo uskladiti vse dejavnosti s sprejeto uredbo.
Dobro delo društva potrjujejo tudi najvišje nagrade in priznanja Gasilske zveze Slovenije, ki so jih prejeli člani društva:
– g. Branko SMRTNIK je prejel nagrado Matevža HACETA,
– kipec gasilca pa sta prejeli dve članici društva.
- 30.08.2024 Ob 9.56 sta v naselju Straže, občina Mislinja trčili dve osebni vozili. Gasilci PGD Slovenj Gradec smo protipožarno in protinaletno zavarovali kraj nesreče, nudili pomoč poškodovanim osebam ter pomoč policiji pri usmerjanju prometa. Dve poškodovani osebi sta bili oskrbljeni na kraju, ena poškodovana oseba je bila pripeljana v SB Slovenj Gradec.
- 29.08.2024 Na Sejmiški cesti v Slovenj Gradcu so stanovalci v ulici zaznali vonj po plinu, ki je prihajal iz kanalizacije in bližnje reke. Gasilci PGD Slovenj Gradec smo ob meritvi sicer zaznali povišane vrednosti plina, vendar gre najverjetneje za naraven pojav zaradi pomanjkanja padavin in nizkega vodostaja.
- 27.08.2024 Ob 12.32 je na Glavnem trgu, občina Slovenj Gradec veter odkril strešno kritino. Gasilci PGD Slovenj Gradec smo s pomočjo avto lestve streho prekrili.
- 26.08.2024 V Radušah, občina Slovenj Gradec, smo gasilci PGD Slovenj Gradec iz napušča stanovanjske hiše odstranili gnezdo sršenov.
- 23.08.2024 Ob 17.40 sta na Ronkovi ulici v Slovenj Gradcu, trčila voznika dveh osebnih vozil. Gasilci PGD Slovenj Gradec smo proti naletno in protipožarno zavarovali kraj dogodka, pomagali reševalcem NMP pri oskrbi ponesrečencev ter vlečni službi pri odstranjevanju vozil in počistili vozišče. Tri poškodovane osebe so reševalci NMP prepeljali v SB Slovenj Gradec, ena oseba […]
PGD Stari trg
STARI TRG
PGD Stari trg je humanitarna, nestrankarska organizacija, ki vključuje v svoje članstvo občane, ki želijo aktivno sodelovati pri razvoju gasilske organizacije ter pri preventivni in operativni dejavnosti ob požarih in drugih nesrečah. Spadamo v društvo druge kategorije, kar pomeni, da moramo zagotavljati minimalno število 23 prostovoljnih operativnih gasilcev, ki so psihofizično sposobni opravljati svoje naloge. Prav tako moramo imeti standardizirano in tipizirano gasilsko zaščitno in reševalno opremo glede na kategorijo enote.
Območje, ki ga pokrivamo, je izredno raznoliko – od industrijskega dela, gosto poseljenih zaselkov do samotnih kmetij in gozdov. Naši predniki so požarno obrambo ustanovili zaradi nevarnosti požarov, skozi zgodovino pa so se naloge z razvojem tehnike in družbe zelo razširile. Požari še vedno ostajajo glavni razlog za naše posredovanje, povečuje pa se posredovanje ob poplavah, neurjih in drugih naravnih nesrečah. Vzporedno s povečevanjem obsega dela se je večalo tudi število intervencij. Najbolj pogosti vzroki intervencij so poleg naravnih pojavov še dimniški požari, travniški požari in požari v zabojnikih za smeti.
Blaž Lakovšek
Predsednik
Aleš Kresnik
Namestnik predsednika
Mojca Areh
Tajnica
Iztok Županek
Poveljnik
Miran Grobelnik
Namestnik poveljnika
Marko Sovinc
Podpoveljnik
Kategorija: II.
Oprema: PV-1, GVC 16/25, PV-1
Zgodovina prostovoljnega gasilskega društva Stari trg: 1926-2006 (80 let društva)
Po 1. svetovni vojni so se začela širom naše ožje domovine množično ustanavljati prostovoljna gasilska društva. Osnovni nosilci vodenja novo ustanovljenih gasilskih društev so bili ugledni in premožni kmetje ter obrtniki. Tako se je tudi v Starem trgu 26. septembra 1926 zbralo 18 zavednih mož, da bi ustanovili gasilsko društvo. Izvolili so 9 članski upravni odbor in 3 članski nadzorni odbor, kateremu je predsedoval Jože Špesny iz Starega trga. Za poveljnika je bil imenovan Ivan Rogina, za tajnika Franc Uršič in za blagajnika Franc Vodovnik.
Zgodovina prostovoljnega gasilskega društva Stari trg: 1926-2006 (80 let društva)
Po 1. svetovni vojni so se začela širom naše ožje domovine množično ustanavljati prostovoljna gasilska društva. Osnovni nosilci vodenja novo ustanovljenih gasilskih društev so bili ugledni in premožni kmetje ter obrtniki. Tako se je tudi v Starem trgu 26. septembra 1926 zbralo 18 zavednih mož, da bi ustanovili gasilsko društvo. Izvolili so 9 članski upravni odbor in 3 članski nadzorni odbor, kateremu je predsedoval Jože Špesny iz Starega trga. Za poveljnika je bil imenovan Ivan Rogina, za tajnika Franc Uršič in za blagajnika Franc Vodovnik. Žal od ustanovitvenih članov ne živi nobeden več. Po zapiskih lahko ugotovimo, da so imeli takratni člani upravnega odbora velike finančne težave; to pa zaradi tega, ker takratne oblasti niso imele urejenega financiranja za gasilstvo. Sredstva za gasilsko dejavnost so gasilcem prispevali le gasilstvu naklonjeni občani. To so bili predvsem kmetje in obrtniki, za katere je bil ogenj največji sovražnik. Velika prizadevnost takratnega upravnega odbora je kmalu obrodila prve sadove. Leta 1927 je bil zgrajen prvi gasilski dom v Starem trgu. Čeprav v leseni izvedbi, je služil namenu celih 25 let. To leto so kupili novo motorno brizgalno Rosenbauer in potrebno število cevi ter drugo potrebno orodje. Za takratne razmere je bilo gasilsko društvo Stari trg že dobro opremljeno. Vso gasilsko opremo so prevažali s konjsko vprego. Med okupacijo je gasilsko društvo sicer delovalo, toda bolj pod prisilo. Večina članov je bila mobilizirana v nemško vojsko, ali pa izgnana v koncentracijska taborišča zaradi sodelovanja z NOB; nekaj jih je odšlo v partizane. Po vojni je gasilsko društvo zaživelo na novo. Pristopilo je mnogo novih članov in pod zavzetim vodstvom takratnega predsednika Ivana Lamuta, poveljnika Ivana Zaponška in gradbenega strokovnjaka sestavilo načrt za gradnjo novega gasilskega doma v Starem trgu.
Novi gasilski dom je bil nujno potreben za shranjevanje vozil, motornih brizgaln in druge opreme. Dom so dogradili leta 1953. Opravljeno je bilo veliko udarniških ur. Leta 1957 je upravni odbor predložil občnemu zboru potrebe po razširitvi gasilskega doma. Tako se je upravni odbor odločil podreti stare, pretesne in nefunkcionalne garaže in zgraditi nove prostornejše, nad njimi pa dvorano za družabne dejavnosti in stanovanje za hišnika. Objekt je bil zgrajen v zelo kratkem času in večinoma udarniško. Ob 50. obletnici društva je bil objekt dograjen in je že ponosno služil svojemu namenu.
28. novembra 1981 ob 55. obletnici društva se je pojavila želja po nakupu nove gasilske avtocisterne. Z veliko akcijo in mnogo dobre volje se je želja uresničila in 6. marca 1982 je gasilska avtocisterna FAP prispela iz Beograda v Stari trg. To je bila zelo pomembna pridobitev za gasilsko društvo. Leta 1986 pa so gasilci pridobili še težko pričakovano orodno vozilo Tam, leta 1988 pa še osebno vozilo Lada. Leta 1991 so razvili drugi gasilski prapor. Prvi je svojemu namenu služil celih 40 let. Nov gasilski prapor je bil eden izmed prvih izdelanih v samostojni Sloveniji s simbolom Svetega Florjana, zavetnika gasilcev in zaščitnika pred ognjem. Leta 1993 je bil dograjen komandni prostor v garderobnih prostorih. Spodnji prostori so se na novo prepleskali, garaže pa so dobile nove ploščice. Spomladi leta 1993 nam je ministrstvo, pristojno za obrambo, na našo vlogo dodelilo vojaško tovorno vozilo FAP, katero so člani kasneje predelali v sodobno gasilsko avtocisterno. Sušna obdobja so v letih 1992, 1993 in 1994 dodobra utrudila staro gasilsko avtocisterno. Opravljeno je bilo ogromno število prevozov pitne vode na hribovita območja. Istega leta je bilo nabavljeno vozilo za prevoz moštva GVM – RENAULT TRAFFIC. Gasilska vozila TAM 150, Lada in kasneje avtocisterna FAP so bila kasneje prodana po sklepu upravnega odbora. Leta 1996 je bila nabavljena nova motorna brizgalna ROSENBAUER 800l. Leta 1999 se je obnovil gasilski stolp, leto kasneje pa se je zgradila nadstrešnica nad malo garažo. V letu 2003 se je nabavila Sodobna avtocisterna RENAULT MIDLUM 4×4 z gasilsko oznako GVC 16/25, v letu 2005 pa še novo vozilo za prevoz moštva GVM – RENAULT MASTER. Prav tako so bila zamenjana vsa okna v garažah in položeni novi tlaki. V letih 2006 – 2010 pa so gasilci uspeli urediti novo fasado na gasilskem domu, zamenjali garažna vrata, obnovilo se je hišnikovo stanovanje in nabavilo poveljniško vozilo PV1 – MERCEDES ML320.
PGD Sele Vrhe
SELE VRHE
PGD Raduše
PGD Podgorje